phone
phone mail messenger
close

Wyszukaj

search phone
facebook youtube behance
scrollDown
downarrow

zjedź niżej

author-face

Patryk Paziewski

kalendarz

24 listopada 2022

zegar

7 min na przeczytanie

blog

Jak zwiększyć prędkość ładowania strony internetowej w 2022?

W ostatnich latach wiele mówiło się o znaczeniu szybkości ładowania strony i jej roli w doświadczeniu użytkownika. To prawda, że Google bierze teraz pod uwagę czas ładowania strony przy określaniu miejsca w wynikach wyszukiwania, ale nie jest to jedyny powód, dla którego ważne jest zapewnienie szybkiego ładowania się stron. Odwiedzający porzucą wolno ładujące się strony i pójdą gdzie indziej, jeśli będą musieli czekać dłużej niż dwie sekundy. A jeśli korzystają z urządzeń mobilnych, może to trwać jeszcze dłużej! Biorąc pod uwagę, jak ważne jest to dla Twojego biznesu, jak również doświadczenie odwiedzających Twoją stronę, będziesz chciał się upewnić, że Twoja strona ładuje się szybko. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje wiele różnych sposobów na zwiększenie szybkości strony poprzez drobne poprawki, takie jak dodanie kompresji gzip lub wdrożenie protokołu HTTP/2 zarówno na serwerach Apache, jak i Nginx; zmiany te mogą oznaczać dużą poprawę doświadczenia użytkownika.

Wybierz odpowiednią opcję hostingu.

Wybór odpowiedniej opcji hostingowej jest ważnym krokiem do zwiększenia prędkości ładowania witryny w 2022 roku. Możesz wybrać dostawcę usług hostingowych, który znajduje się w pobliżu Twojej grupy docelowej, ma dobrą reputację i pozwala na zarządzanie własnym serwerem. Ponadto powinien być niedrogi, oferować dobre wsparcie i (co ważniejsze) być niezawodny.

Użyj odpowiedniego formatu plików graficznych.

Istnieją trzy główne formaty plików graficznych: JPEG, PNG i GIF. Każdy format ma swoje zalety i wady. Najbardziej zauważalną różnicą między nimi jest to, że używają różnych technik kompresji, aby osiągnąć mniejszy rozmiar pliku przy zachowaniu jakości.

  1. Pliki JPEG są stratne, co oznacza, że oryginalne dane nie mogą być odzyskane po skompresowaniu ich do formatu JPEG. Oznacza to, że stracisz trochę jakości wraz z kompresją. Jednak ta kompresja sprawia, że pliki są mniejsze, co jest szczególnie przydatne, gdy masz wiele obrazów na swojej stronie.
  2. PNG ma zarówno bezstratne (PNG-24) i stratne (PNG-8) wersje dostępne, aby zaspokoić wszelkie potrzeby, od wysokiej jakości zdjęć do prostych ikon lub logo z jednolitymi kolorami we wszystkich przeglądarkach i urządzeniach obsługujących PNG natywnie; w tym starszych, takich jak IE6 – 8!
  3. GIF-y są formatem bezstratnym, ponieważ kompresują swoje obrazy inaczej niż formaty JPG lub PNG, więc nie ma degradacji jakości z powodu kompresji, ale także większe pliki z powodu wielu klatek używanych w jednym pliku GIF (lub animowanym GIF-ie).
Ogranicz zewnętrzne żądania HTTP.

Content Delivery Network (CDN) to sieć serwerów, które dostarczają statyczne pliki Twojej witryny, takie jak obrazy, JavaScript, CSS i czcionki.

Istnieje wiele korzyści z korzystania z CDN:

  1. Mogą zmniejszyć opóźnienia poprzez dostarczanie treści bliżej swoich użytkowników.
  2. Mogą poprawić szybkość strony poprzez zmniejszenie liczby żądań HTTP.
Ogranicz przekierowania do minimum.

Przekierowania to sytuacje, w których strona internetowa przenosi użytkownika na inną stronę. Mogą one być używane w celu uszczęśliwienia wyszukiwarek lub upewnienia się, że użytkownik wyląduje na właściwej stronie. Przekierowania powinny być unikane, jeśli to możliwe, ale nie ma nic złego w używaniu ich do tych celów. Przekierowania muszą być również ograniczone do minimum, ponieważ mogą spowolnić prędkość ładowania strony i zużywać zasoby serwera.

Włącz protokół HTTP/2 w Apache i Nginx.

W 2022 roku HTTP/2 jest najszybciej rozwijającym się protokołem pod względem wykorzystania. Jest obsługiwany przez wszystkie główne przeglądarki (Chrome, Firefox i Safari), dlatego coraz ważniejsze jest, aby strony internetowe zapewniały zoptymalizowaną wersję swojej witryny dla HTTP/2.

Jedną z najważniejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby zwiększyć prędkość ładowania strony, jest włączenie protokołu HTTP/2 w serwerach Apache i Nginx. Poprawi to wydajność nawet o 50%!

Przyspiesz z PHP 8 & OpCache.

Aby zwiększyć prędkość ładowania strony, możesz użyć PHP 8 lub OpCache. Przyspiesz z PHP 8 i OpCache!

PHP 7 jest szybsze niż PHP 5, ale PHP 8 jest jeszcze szybsze. Ma też wiele nowych funkcji i ułatwia kodowanie.

OpCache zmniejsza potrzebę kompilacji strony przez PHP przy każdej wizycie (buforuje poprzednie strony). W rezultacie proces tworzenia i wyświetlania treści na Twojej stronie będzie wymagał znacznie mniej zasobów.

Narzędzie to jest domyślnie włączone w plikach php.ini, ale nie wszyscy dostawcy usług hostingowych włączają je domyślnie – upewnij się więc, że ta część konfiguracji Twojego serwera dokładnie odpowiada tym instrukcjom, jeśli chcesz, aby wszystko działało poprawnie!

Wczytaj skrypty z zewnętrznych źródeł.

Ładowanie skryptów z zewnętrznych źródeł jest dobrą praktyką, ponieważ zmniejsza liczbę żądań HTTP. Pozwala również na ładowanie skryptów tylko wtedy, gdy są potrzebne, i może ładować je równolegle. Możesz nawet załadować skrypty asynchronicznie, jeśli naprawdę chcesz przyspieszyć czas ładowania witryny!

Minifikacja plików CSS.

Minifikacja plików CSS to proces usuwania wszystkich zbędnych znaków z pliku CSS. Zmniejsza rozmiar pliku i poprawia wydajność poprzez zmniejszenie liczby żądań HTTP wymaganych do załadowania strony.

Minifikacja CSS jest ważna dla celów hostingu, ponieważ zmniejsza czas ładowania strony i ułatwia wyszukiwarkom, takim jak Google, przeszukiwanie zawartości witryny. Dodatkowo, wielu programistów minimalizuje CSS, aby utrzymać spójny styl kodowania w wielu projektach.

Minifikacja plików JavaScript.

Minifikacja to proces usuwania zbędnych znaków z kodu źródłowego bez zmiany jego funkcjonalności. Na przykład, minifikacja następującego kodu JavaScript:

```
var name = "Jan";
``` 

zaowocowałaby tym: ““var name=”Jan”;“. Dzieje się tak, ponieważ minifikacja usuwa wszystkie białe przestrzenie i przerwy w liniach z plików JavaScript. Jednak minifikacja nie wpływa na funkcjonalność Twojej strony, ponieważ nie zmienia zachowania kodu Twojej strony.

Wykorzystaj Gzip do kompresji zawartości swojej strony.

Gzip to algorytm kompresji i dekompresji plików. Jest to format plików o otwartym kodzie źródłowym i wspólny format dla stron internetowych, które używają protokołu HTTP. Gzip jest używany do kompresji plików tekstowych, HTML, CSS i JavaScript.

Korzyści z kompresji zawartości witryny obejmują:

  1. Mniejsze rozmiary plików => szybsze ładowanie strony! Mniejsze pliki są lepsze dla użytkowników na wolniejszych łączach lub urządzeniach z mniejszą ilością pamięci.
  2. Lepsza optymalizacja dla wyszukiwarek => więcej odwiedzających! Wyszukiwarki wolą szybko ładujące się strony z wysokiej jakości treścią niż wolno ładujące się strony z niskiej jakości treścią. Używanie gzip może zwiększyć Twój ranking w wynikach wyszukiwania, ponieważ Google uważa go za pozytywny wskaźnik jakości strony (między innymi).
Wdróż buforowanie przeglądarki HTML5 za pomocą pliku .htaccess.

Plik .htaccess jest plikiem konfiguracyjnym dla Apache’a, najpopularniejszego obecnie oprogramowania serwera WWW. Za jego pomocą można skonfigurować protokół HTTP witryny i ustawienia serwera, a także włączyć lub wyłączyć pewne funkcje. Obejmuje to ustawienie reguł buforowania, które zmniejszą czas ładowania strony poprzez przechowywanie treści takich jak obrazy i skrypty w pamięci podręcznej przeglądarki, aby nie musiały być ładowane za każdym razem, gdy ktoś odwiedza Twoją witrynę.

Możesz sprawić, że odwiedzający będą cieszyć się Twoją witryną, oferując im szybką prędkość ładowania, która jest obecnie głównym czynnikiem doświadczenia użytkownika w sieci.

Możesz sprawić, by odwiedzający cieszyli się Twoją witryną, oferując im szybką prędkość ładowania, która jest teraz głównym czynnikiem doświadczenia użytkownika w sieci. Prędkość można poprawić poprzez optymalizację strony i użycie narzędzi, które pomagają poprawić wydajność. Poprawa prędkości może być dobrym sposobem na zwiększenie współczynnika konwersji, jak również ogólnego zaangażowania użytkownika.

Podsumowanie

Mamy nadzieję, że ten artykuł okazał się pomocny w zrozumieniu, jak sprawić, by Twoja strona była szybsza i bardziej wydajna. Jeśli są jakieś inne sposoby, które przeoczyliśmy, dajcie znać, a z przyjemnością dodamy je do artykułu!

Kilka słów o autorze
Twarz
Patryk Paziewski
CEO

Właściciel i założyciel agencji interaktywnej prowadzący działalność na terenie miasta Bielsko-Biała. Programista, grafik i certyfikowany marketer internetowy. Z zamiłowania WebMaster z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zespołów programistycznych.

Ponad 100 firm
zaufało naszym kompetencjom

client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
#SPECODIT

Sprawdzony sposób na poprawę strony i marketingu firmy...

Czy Twoje działania marketingowe i strona internetowa przyciągają odpowiednią ilość potencjalnych klientów? Posiadasz już swoją wymarzoną stronę, która jest nowoczesna, szybka i dostosowana do urządzeń mobilnych?