phone
phone mail messenger
close

Wyszukaj

search phone
facebook youtube behance
scrollDown
downarrow

zjedź niżej

author-face

Patryk Paziewski

kalendarz

29 marca 2021

zegar

2 min na przeczytanie

blog

Czy potrzebny mi SSL?

Nie da się ukryć, że Google od dawna poluje na ograniczenie internetowego dostępu do http. Coraz częściej mówi się, że “kłódeczka” obok nazwy strony to podstawa i wymóg. Czy jest tak naprawdę? Czy SSL jest konieczny?

Od 2018 roku wszystkie strony internetowe w przeglądarce Chrome korzystające z protokołu http (zamiast https) są oznaczone jako niebezpieczne. 

Oznacza to, że przyszłość przyniesie internet bez protokołu http. Przed tą ostatecznością muszą się bronić wszyscy, którzy na swoich stronach nie posiadają certyfikatu SSL, ale nie tylko. Samo posiadanie certyfikatu nie jest wystarczające. Należy również kierować cały ruch przychodzący na stronę na odpowiednią domenę główną. 

Aby tego dokonać należy dodać przekierowanie z:

  1. http://specodit.pl
  2. http://www.specodit.pl
  3. https://www.specodit.pl

Na : https://specodit.pl! Dopiero dopuszczanie wizytorów przez taką właśnie domenę pozwala na zachowanie bezpieczeństwa. Ale jak to działa?

A no tak, że w porównaniu do zwykłej komunikacji z serwerem jest tutaj tylko jedna różnica. Ruch pomiędzy komputerem, a serwerem odbywa się z użyciem szyfrowania. Dane są szyfrowane przez serwer i odszyfrowywane dopiero przez przeglądarkę. Zabiera to możliwość podsłuchiwania ruchu, prześledzenia go, oraz przejęcia. Dopiero w takim ruchu nasze hasła, oraz wypełniane dane są bezpieczne.

Ale czy posiadanie certyfikatu jest konieczne?

Aktualnie nie. Dzisiejszy stan prawny pozwala na to, aby strona nie posiadała certyfikatu, jednakże z każdym dniem Google robi co w ich mocy, aby zmniejszych ilość stron, które mają dostęp do internetu i nie szyfrują komunikacji. Warto się zabezpieczyć i uchronić przed zniknięciem Twojej strony z internetu. Co więcej posiadanie certyfikatu pozwala na zbudowanie lepszej pozycji w wyszukiwarkach. Jest to jeden z aspektów sprawdzanych przez algorytmy podczas ustawiania i pozycjonowania Twojej strony internetowej.

Jeżeli chciałbyś wyposażyć swoją stronę internetową w certyfikat SSL i szyfrowanie, ale nie wiesz jak – odezwij się do nas! Pomożemy Ci dodać ten niezbędny element do Twojej strony – zupełnie za darmo!

Kilka słów o autorze
Twarz
Patryk Paziewski
CEO

Właściciel i założyciel agencji interaktywnej prowadzący działalność na terenie miasta Bielsko-Biała. Programista, grafik i certyfikowany marketer internetowy. Z zamiłowania WebMaster z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zespołów programistycznych.

Ponad 100 firm
zaufało naszym kompetencjom

client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
#SPECODIT

Sprawdzony sposób na poprawę strony i marketingu firmy...

Czy Twoje działania marketingowe i strona internetowa przyciągają odpowiednią ilość potencjalnych klientów? Posiadasz już swoją wymarzoną stronę, która jest nowoczesna, szybka i dostosowana do urządzeń mobilnych?