phone
phone mail messenger
close

Wyszukaj

search phone
facebook youtube behance
scrollDown
downarrow

zjedź niżej

author-face

Patryk Paziewski

kalendarz

16 listopada 2022

zegar

5 min na przeczytanie

blog

Z jakich elementów składa się strona internetowa?

Zaprojektowanie strony internetowej to nie lada wyczyn. Potrzeba czasu i wiele wysiłku, aby stworzyć atrakcyjną i łatwą w nawigacji stronę, która będzie służyć Twoim potrzebom i pomoże Ci osiągnąć cele biznesowe. Jednak nie chodzi tylko o to, aby strona dobrze wyglądała, ale także o to, aby była użyteczna dla użytkowników. Oto pięć elementów, które łączy każda udana strona internetowa:

Podstawowym celem strony internetowej jest dostarczenie informacji osobom odwiedzającym stronę.

Wszystkie strony internetowe mają jeden podstawowy cel – dostarczyć informacji odwiedzającym.

Choć może się to wydawać oczywiste, najlepiej zaprojektowane i najbardziej funkcjonalne strony internetowe będą również w stanie osiągnąć następujące cele:

  1. Zapewnić rozrywkę, np. filmy i gry.
  2. Zapewnienie usługi, takie jak wsparcie klienta lub rejestracji zdarzeń.
  3. Służyć jako środek komunikacji z innymi (na przykład, czat).
  4. Umożliwiać użytkownikom sprzedaż produktów i usług (za pomocą platformy e-commerce).
Aby Twoja witryna była przyjazna dla użytkowników, musisz zaoferować im możliwość skanowania zawartości witryny i znajdowania interesujących ich stron.

Pierwszą rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę przy tworzeniu strony internetowej jest to, że musi być ona przyjazna dla użytkownika. Użytkownicy powinni być w stanie poruszać się po stronie łatwo i szybko, znaleźć to, czego szukają, i wyjść z witryny tak szybko, jak to możliwe. Aby tak się stało, musisz zaoferować użytkownikom możliwość skanowania zawartości witryny i znalezienia stron, które ich interesują. Można to osiągnąć poprzez upewnienie się, że na każdej stronie nie ma zbędnych elementów rozpraszających uwagę, używanie wizualnych metafor w celu zwrócenia uwagi na ważne informacje na każdej stronie (np. przyciski) oraz używanie ikon zamiast tekstu, kiedy tylko jest to możliwe.

“Slidery”, wyświetlające wiele obrazów, są nadal uważane za jeden z najlepszych sposobów na przyciągnięcie uwagi i usprawnienie nawigacji na stronach internetowych.

Suwaki, najpopularniejsze w sieci wyświetlanie slajdów treści, są nadal uważane za jeden z najlepszych sposobów na przyciągnięcie uwagi i poprawę nawigacji strony internetowej. Slidery działają tak dobrze, ponieważ zapewniają łatwy sposób prezentacji wielu obrazów jednocześnie w bardzo przyciągający wzrok sposób. Możesz je wykorzystać do zaprezentowania swoich produktów, podkreślenia pewnych cech i korzyści lub po prostu stworzenia ogólnego tematu jakim charakteryzuje się strona internetowa.

Suwaki mają również wiele zalet w stosunku do innych rodzajów mediów:

  1. Są łatwe w użyciu – Wystarczy wstawić trochę kodu HTML do szablonu strony internetowej i gotowe!
  2. Są skuteczne – Suwaki mogą być używane do wszystkiego, od podkreślania pojedynczych produktów z obrazami lub wideo aż do tworzenia całych stron internetowych opartych całkowicie wokół pokazów slajdów z wieloma obrazami na każdym z nich! Ta wszechstronność sprawia, że są one idealne dla każdego rodzaju projektu, od właścicieli małych firm, którzy chcą czegoś prostego, ale skutecznego (np. “Sprzedajemy buty!”) aż po duże korporacje szukające kompleksowych rozwiązań z pełnoekranowymi animacjami (“Zapraszamy do zwiedzania naszej strony!”).
Używanie ikon z metaforami wizualnymi może znacznie poprawić użyteczność Twojej strony internetowej.

Metafory wizualne to świetny sposób na szybkie przekazanie informacji.

Ikony mogą pomóc Ci w przekazaniu wiadomości znacznie skuteczniej niż same słowa.

Stopka jest często zaniedbywana, ale jest niesamowicie ważna dla celów użyteczności.

Stopka jest często zaniedbywana, ale jest niezwykle ważna dla celów użyteczności. Stopka powinna zawierać mapę, portalu jakim jest strona internetowa, informacje o prawach autorskich i informacje kontaktowe. Są to wszystko rzeczy, których ludzie szukają, gdy odwiedzają nową stronę internetową i mogą być bardzo pomocne w skłonieniu ich do pozostania na niej dłużej.

Stopka może być również wykorzystana do umieszczenia linków do mediów społecznościowych i opcji logowania. To może prowadzić ludzi z powrotem do Twojej witryny po ich odejściu, co miejmy nadzieję doprowadzi ich do ponownego powrotu później, gdy będą mieli więcej czasu.

Ostatnią rzeczą, którą użytkownicy widzą przed opuszczeniem strony jest stopka witryny; jest ona ważna nie tylko dlatego, że tak jak strona internetowa zawiera przydatne informacje, ale także dlatego, że pozostawia wrażenie na użytkownikach jako ich ostatnie wrażenie na temat Ciebie i tego, co oferujesz im online.

Udany projekt strony internetowej nie tylko posiada niesamowitą gamę kolorów i animacji, ale także zawiera wszystkie powyższe cechy.

Udany projekt strony internetowej ma nie tylko niesamowitą gamę kolorów i animacji, ale także zawiera wszystkie powyższe cechy. Używanie ikon może pomóc uprościć wiadomość i ułatwić odwiedzającym zrozumienie tego, co próbujesz powiedzieć. Używanie wizualnych metafor może być również świetnym sposobem, aby pomóc ludziom zrozumieć złożone pomysły szybko i łatwo. Na przykład, jeśli sprzedajesz oprogramowanie, które pomaga firmom zarządzać zapasami, pokazanie obrazu czeków lub pieniędzy może pomóc klientowi wiedzieć dokładnie, jaki rodzaj oprogramowania kupuje! Obrazki pozwalają dodać kolejną warstwę do Twojej strony, czyniąc ją bardziej osobistą i zabawną dla ludzi, którzy często ją odwiedzają.

Przy projektowaniu stron internetowych obfitujących w tekst, takich jak blogi lub strony informacyjne, gdzie nie ma zbyt wiele obrazów dostępnych jeszcze chcą odwiedzających wracających wkrótce po ich opublikowaniu dzisiejsze nowoczesne przeglądarki wszystkie obsługują odtwarzanie wideo HTML5, co oznacza, że każdy post, który zawiera strona internetowa ma swój własny osadzony odtwarzacz wideo w ramach swoich postów, które wyglądają świetnie na każdym urządzeniu, w tym smartfony tablety laptopy komputery stacjonarne telewizory etcetera (lub cokolwiek innego kończy się wychodzi następny).

Podsumowanie

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci zrozumieć, jak projektowane są strony internetowe i z jakich elementów się składają. Jeśli chcesz stworzyć stronę internetową dla swojej firmy, polecam użycie systemu CMS, takiego jak WordPress lub Drupal. Systemy te mają wiele dostępnych szablonów, które sprawią, że każdy z podstawową znajomością HTML będzie mógł szybko i łatwo zbudować swoją własną stronę internetową!

Kilka słów o autorze
Twarz
Patryk Paziewski
CEO

Właściciel i założyciel agencji interaktywnej prowadzący działalność na terenie miasta Bielsko-Biała. Programista, grafik i certyfikowany marketer internetowy. Z zamiłowania WebMaster z wieloletnim doświadczeniem w prowadzeniu zespołów programistycznych.

Ponad 100 firm
zaufało naszym kompetencjom

client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
client
#SPECODIT

Sprawdzony sposób na poprawę strony i marketingu firmy...

Czy Twoje działania marketingowe i strona internetowa przyciągają odpowiednią ilość potencjalnych klientów? Posiadasz już swoją wymarzoną stronę, która jest nowoczesna, szybka i dostosowana do urządzeń mobilnych?